Навчальні екскурсії

КРОКУЮЧИ СЛІДАМИ ПРЕДКІВ ТА СУЧАСНИКІВ МІСТА КИЄВА

(від Величного до Курйозного)

18 квітня 2015 року відбулась навчально-пізнавальна екскурсія до центру Києва зі студентами-іноземцями

Цього дня іноземні студенти НТУУ «КПІ» мали змогу пізнати Київ від стародавності до сучасності – як тисячолітні українські традиції, так і модерну міську інфраструктуру.

Подорож розпочалася із головної брами Києва, пам’ятки архітектури ХІІ століття, доби Київської Русі. «Золоті ворота» – це одна з небагатьох пам’яток, які збереглися до нашого часу. Варто відмітити, що ця споруда виконувала свою фортифікаційну місію – діючі ворота у місто аж до ХVІІІ століття.

У 1997 році в сквері Золотих воріт за ескізом скульптура Івана Кавалерідзе був створений та встановлений пам’ятник князю першої половини ХІ ст. Ярославу Мудрому, який тримаючи у руках макет Софіївського собору, дивиться у сторону, де він і побудований і знаходиться по сьогоднішній день. Ось так неначе сам Ярослав Мудрий вказав шлях іноземним гостям столиці до наступної пам’ятки.

Прямуючи до «Величної Софії», студенти мимоволі натрапили на перетині вул. Золотоворітської, вул. Рейтарської та Георгіївського провулку на встановлену скульптуру із однойменного мультфільму «Їжачка в тумані» (екранізований у 1975 р.). Екскурсантам цікаво було дізнатися, що за результатами опитування 140 кінокритиків та мультиплікаторів різних країн у 2003 році мультфільм «Їжачок у тумані» було визнано кращим фільмом в історії мультиплікації. Їжачок зображений, сидячи з клумачком на високому пеньку. Фігуру виконано з дерева, а колючками служать звичайні цвяхи та шурупи. Постамент вразив своєю простотою, чим повернув екскурсантів у атмосферу дитинства та безпосередності. Пройти повз та не сфотографуватися не зміг жоден.

Через дорогу (на розі вулиць Золотоворітської та Рейтарської) навпроти Державної прикордонної служби України студентів зустрів ще один незвичний пам’ятник з надписом «Захисникам кордонів Вітчизни усіх поколінь» – скульптура бронзового козака із шаблею, який велично сидить на коні. Курйозність полягає у прорахованих скульптором пропорціях коня, що схожий більше на маленького коня (поні), а хвіст стирчить у сторону й «живе своїм життям», другий помічений студентами нюанс – це оманлива ілюзія, що нібито вершник стоїть на стременах, яких взагалі немає.

Оскільки екскурсія проходила у Великодні дні, студентам пощастило потрапити на «IV Всеукраїнський фестиваль писанок-2015» у Національному заповіднику «Софія Київська». На писанковому вернісажі була представлена колекція із 10-ти тисяч найкращих писанок зі всієї України, об’єднаних образом «Богині-Берегині». Яскрава виставка дала змогу студентам-іноземцям поринути в атмосферу Великоднього свята, побачити і зрозуміти значення символіки та колористики традицій України загалом і кожної області зокрема. Крім того, з радістю пройшлися, прикрашеним крашанками 20-метровим коридором – великоднім «Тунелем бажань», що з’єднував Будинок митрополита та Собор святої Софії.

Давні символи та традиції дизайнери виставки чудовим чином поєднали з сучасним декором. У павільйонах висіли на висоті 3-х метрів 2-х метрові писанкові люстри. За словами організаторів на кожен такий арт-об’єкт – люстру було використано понад 7 тисяч дерев’яних крашанок.

Лише в 5-ти хвилинах кроку від Софіївської площі в бік Львівської знаходиться улюблене місце відпочинку киян та туристів – Пейзажна алея. Саме туди було продовжено маршрут пішохідної екскурсії студентів НТУУ «КПІ». Алея розташована на Старокиївській горі, яка у Х-ХІІІ століттях була центром стародавнього Києва, де простягалися лінії оборонних споруд міста. Вже в 1980 році на цьому місці заклали Пейзажну алею. З 2009 року сучасні скульптори почали перетворювати це незвичайне місце в казку, звідки відкривається надзвичайна панорама на Поділ та київські гори. Тут можна зустріти казкових персонажів, дивовижних звірів та ще багато цікавих та захоплюючих арт-об’єктів, які чарують як дорослих, так і дітей.

Після сучасної атмосфери казки, створеною Пейзажною алею, студенти вийшли на Андріївський узвіз, де панує й досі історична атмосфера міста кінця XIX – початку XX століття.

Йдучи старовинною бруківкою, важко не помітити споруджену на пагорбі Андріївську церкву, яка, між іншим, є знаменитою пам’яткою історії, архітектури, живопису XVIII ст. світового значення. У 1747-1762 рр. вона була збудована за проектом видатного архітектора Ф.-Б. Растреллі у стилі бароко. Відомо, що Андріївська церква є однією з чотирьох пам’яток України, що увійшли до Списку Всесвітньої Спадщини ЮНЕСКО.

Логічним завершенням довготривалої та насиченої екскурсії для студентів стала виставка-ярмарок українських товарів «Made in Ukraine» на Контрактовій площі, де вони мали змогу дізнатися про безліч маловідомих, але якісних речей, які виробляють в Україні.

Навчальна екскурсія проходила в рамках ознайомлення з містом, у якому наразі проживають іноземні студенти НТУУ «КПІ». Така ознайомча прогулянка стала яскравою пізнавальною ілюстрацією до тем, які входять у начальні програми з української і російської мов як на Підготовчому відділенні, так і з 1–5 курс.

Янкова М. А.,

кандидат філологічних наук